تشخیص زود هنگام پارکینسون با آزمایش بزاق

تشخیص زود هنگام پارکینسون با آزمایش بزاق

بر اساس مطالعات منتشر شده درMovement Disorders  ، آزمایش غده بزاقی می‌تواند راهی نو در تشخیص زود هنگام پارکینسون باشد.

مرکز بیماری پارکینسون ( PDF ) از یک میلیون آمریکایی مبتلا به پارکینسون خبر داد و گفت که هر سال ۶۰۰۰۰ مورد جدید شناسایی می‌شوند وبا این حال هزاران مورد ناشناخته هستند .( روزنامه شرق : این آمار در ایران حدود ۱۵۰۰۰۰ نفر است . )

معمولا پارکینسون در افراد کهنسال پدیدار می‌شود ، اما در ۴ درصد از موارد ، قبل از ۵۰ سالگی  قابل تشخیص است. خطر ابتلا به این بیماری در آقایان یک و نیم برابر بیشتر از بانوان است.

این اختلالات عصبی مخرب ، بر حرکت ، خواب ، راه رفتن ، تعادل ، فشار خون و قوه‌ی بویایی تاثیر می‌گذارد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما دارو‌ها می‌توانند علائم را تسلی بخشند.

اولین و شناخته‌شده‌ترین  نشانه‌ی این بیماری ، لرزش دستان است. یکی از اتفاقات محتمل ، سفتی یا آرامی در حرکت است که به مرور زمان بدتر می‌شود.

هیچ آزمایشی تا کنون موفق به تشخیص دقیق این بیماری نشده است. پایه‌ی تشخیصات کنونی تماما بر اساس گذشته پزشکی ، علائم و نشانه‌ها ، آزمایشات عصبی و رد احتمالات دیگر است.

نمونه‌برداری از غده بزاقی تحت فکی می‌تواند به تشخیص زود هنگام بیانجامد

محققین دریافتند که در ۴۵ درصد موارد ، تشخیصی غلط در مراحل اولیه صورت می‌گیرد و به همین علت به دنبال راهی که آن را «نمونه برداری سطحی از غدد بزاقی» نامیدند ، بودند تا بتوانند جوابی قطعی داشته باشند.

در این راه ، قسمتی از هسته‌ی غده‌ ، با فروکردن سوزنی در غده بزاقی تحت فکی ، برداشته می‌شود.

دانشمندان به دنبال پروتئینی در سلول‌ها بودند تا بتوانند توسط آن ، پارکینسون را در مراحل اولیه تشخیص دهند و نمونه‌های یکی از غدد را به این منظور آزمایش کردند و، کارایی آزمایشاتی را که بر روی نمونه‌ها انجام دادند در تشخیص پروتئین‌های نامعمول در ۹ بیمار از ۱۲ بیمار که دچار پارکینسون پیشرفته بودند ،‌ مشاهده کردند.

مطالعات جدید شامل ۲۵ بیمار که کمتر از ۵ سال است که دچار پارکینسون هستند و ۱۰ فرد سالم است. از این ۲۵ بیمار ، ۱۹نفر آن‌ها بافت مناسبی برای بررسی داشتند و محققین در نمونه‌ی برداشته شده به دنبال پروتئین پارکینسون گشتند و سپس به مقایسه‌ی نتایج آن‌ها با افراد سالم پرداختند.

پروتئین مورد نظر در ۱۴ بیمار از ۱۹ نفر آن‌ها یافت شد.

محققین افزودند:

این عمل ،‌تشخیص بسیار دقیق‌تری را از آن چه در حال حاضر ممکن است ،از بیماری پارکینسون ممکن می‌سازد. یکی از بزرگترین تاثیرات احتمالی این یافته‌ها در آزمایشات پزشکی خواهد بود. در حال حاضر ، بعضی از افرادی که به مراکز درمانی پارکینسون مراجعه می‌کنند مبتلا به پارکینسون نیستند و تفکر اشتباه ابتلا به پارکینسون به آن‌ها اجاره نمی‌دهد تا بیماری‌های دیگر را احتمال دادن دهند.

حتی برای بیمارانی که به واقع مبتلا به پارکینسون هستند نیز استفاده از آزمایش نمونه برداری غدد بزاقی تحت فکی می‌تواند بسیار مفید باشد چون در حال حاضر آزمایشاتی که در مراحل اولیه گرفته می‌شوند قابل استناد نیستند و نتایج دقیقتر در آزمایشاتی که ۱۰ سال بعد از رشد بیماری گرفته می‌شود نشان داده خواهد شد.

 

تیم تحقیقاتی امید دارد تا شناخت بهتری نسبت به بیماری بدست آورند و بتوانند راه‌های درمان بهتری بیابند.

نوشته تشخیص زود هنگام پارکینسون با آزمایش بزاق اولین بار در آشپزی با آشپزباشی پدیدار شد.

دانلود فیلم و سریال تلویزیونی

دانلود ها پلاس

دانلود فیلم خارجی